Technologie žil hřbetu / dlaně ruky
K čemu to je?
Biometrika je nejmodernějším způsobem ověřování totožnosti a identifikace oprávněných uživatelů (pracovníků, zaměstnanců apod.). Jedinečné biometrické charakteristiky (označujeme jako biometrické vlastnosti) využívané v rámci biometrické autentizace se mohou jen obtížně duplikovat a především v průběhu života se ve většině případů (příliš) nemění. Síla biometriky není v utajení informací používaných pro autentizaci, ale v jedinečnosti těchto informací.
Jen další biometrická vlastnost?
Ověřování identity člověka pomocí cévního řečiště na hřbetu (dlani) ruky spadá do kategorie mladších biometrických technik, i když už existuje několik případů nasazení v reálném světě. Technologie spočívá ve snímání hřbetu ruky speciální kamerou v infračerveném světle. Tak lze získat černobílý obraz stromové struktury žil, které tvoří zřetelný vzorec. Struktura krevního řečiště se navíc v dospělém věku příliš nemění, je velice výrazná a její jedinečnost i mezi jednovaječnými dvojčaty prokázaly některé vědecké studie.
Lze opravdu verifikovat identitu podle cévního řečiště ruky?
Autentifikace na základě cévního řečiště ruky je bezkontaktní metoda (nelze tedy použít latentní informace) využívající faktu, že žíly ruky jsou další biometrickou vlastností, která identifikuje člověka. Žíly se vytvářejí již před narozením člověka a zůstávají po celý život neměnné. Rozlišovací schopnost je vyšší než u geometrie ruky (v literatuře lze nalézt systém až s 18 tisíci uživateli, u geometrie ruky se jedná řádově o stovky uživatelů). Žíly ruky lze použít jak pro verifikaci, tak i pro identifikaci.
Rozšíření a budoucnost
Příklady nasazení této technologie:
- systém použití v mezinárodním finančním institutu v Singapuru (2004), kde na hradil předchozí systém čipových karet
- systém ve FirstBank Puerto Rico pro kontrolu přístupu zaměstnanců banky
Vyhlídky do budoucnosti:
- použití v nemocnicích, možnost testování vlivů vysokého krevního tlaku, náklonnost k srdečnímu infarktu a onemocnění žil
- vize přenosného scanneru umožňujícího snímání žil z hřbetu ruky přímo u pacientů na lůžku (data by byla uložena např. v PDA)
© 2006 Bc. Richard Dobiáš aka Dobrý copywriter,
Bc. Petr Hirš
Školní projekt do předmětu Biometrické systémy na FIT VUT Brno